Modelování sochy pro začátečníky

Modelování sochy pro začátečníky

"MONTMARTRE, VAŠE VÝTVARNÉ NEBE NAD PRAHOU!"

Osvojte si trojrozměrné vnímání a naučte se pracovat se sochařskou hlínou jako opravdový sochař.

Kurz je také vhodný jako příprava na talentové zkoušky pro VOŠ, VUPŠ a VŠ.

 • Podzim 2024: Každé UT 15:15 - 17:15 od 10.9. - 10.12.2024
 • Co se v rámci kurzu naučíte?

Lektor vám pomůže zvolit správné téma k modelování a naučí vás, jak se správně pracuje se sochařskou hlínou.

V průběhu kurzu se můžete věnovat jak klasickým tématům jako jsou lidské či zvířecí busty a figury, tak i své vlastní tvorbě dle vlastních přinesených předloh, nejčastěji tištěných či knižních. Téma vám pomůže zvolit lektor na první lekci, popřípadě jej s vámi můžeme konzultovat před započetím kurzu.

Velikost sochy je omezena na cca 40cm, záleží na doporučení lektora! Například busta životní velikosti: cca 30cm hlava + krk, popř.ramena. Větší formáty u nás z důvodů skladování a množství soch nejsou možné.

Na tomto kurzu studenti pouze modelují ze sochařské hlíny! (a to bez dalšího procesu tvorby formy (viz.kurz sochařství): slévání do formy, vysekávání sochy z formy a finálních úprav sochy ze sádry či jiného materiálu).

Vymodelované objekty se dále zpracovávají pro další výuku. Studenti si je neodnášejí domů. Modeluje se ze sochařské hlíny, která se nevypaluje, ani nenechává zatvrdnout. - Možnosti odlévání viz.níže.

  V rámci celého kurzu je počet modelovaných soch omezen na cca 2-3.

 

 • Co když se mi socha tak líbí, že bych ji rád/a odlitou do sádry či jiného materiálu?

V případě zájmu o zachování sochy, kterou student na kurzu vymodeluje, si lze domluvit extra termíny na tvorbu tzv.slepé formy a slití do sádry + vysekání z formy, retuše a patinaci. Tento proces zabere cca 3 - 4 placených lekcí navíc, dle odhadu lektora.

Pokud byste rádi sochu zachovali ve formě sádrového odlitku, avšak nechcete se učit tvorbu formy a slévání, popřípadě nemůžete absolvovat lekce navíc z časových důvodů, lze domluvit, aby ji po kurzu pro vás odlil a zpracoval lektor sochařství za poplatek 4.000 Kč (včetně materiálu na zpracování formy, sádry a barvy na patinaci). Doba zpracování závisí na volném čase lektora. V případě zájmu o vytvoření odlitku nás informujte na Info@ateliermontmartre.cz.

 

Pokud byste rádi do své sochy investovali, jsme schopni pro vás zařídit odlití do bronzu u naší zpřátelené slévárny. Cenový odhad bronzové busty lze poskytnout až po vymodelování a zaslání dokumentace přímo slévárně.

 • Přibližný program kurzu

1. lekce - úvod do sochařství, volba správného tématu pro modelování, osvětlení technologie, zpracování kostry pro sochu, nahození hmoty - 1. vrstvy k modelování

2. - 14. lekce - modelování sochy, popřípadě více objektů ze sochařské hlíny, dle předlohy pod dohledem a vedením lektora

 

 • Pro koho je kurz určen?

Kurz je vhodný pro každého, koho láká ztvárnění trojrozměrných objektů.

Modelování je vhodné jako příprava na talentové zkoušky pro VOŠ, VUPŠ a VŠ. Kurz je vhodný od 12 let.

 

 • Účel kurzu a proč si vybrat právě tento kurz?

Účelem kurzu modelování je především osvojení si práce se sochařskou hlínou a proces modelování sochy, přičem se můžete učit různá témata dle vlastní volby.  Tento kurz je velmi dobrým úvodem do kurzu Sochařství, nikoli však podmínkou!

Kurz probíhá v malé skupince max. 5 lidí, přičemž se lektor může soustředit na každého studenta zvlášť. Jistě bude také obohacující, pohybovat se ve skupince osob, které mají podobný zájem jako vy.

 

 • Co si vzít s sebou na kurz?

Nejlépe pracovní oděv, který si popřípadě můžete potřísnit od hlíny. Pokud vám to nevyjde, nevadí, zapůjčíme vám pracovní oděv našeho ateliéru. V průběhu kurzu vám bude k dispozici kuchyňka, kde si budete moci kdykoli vařit čaj a kávu. Veškeré potřebné pomůcky (stojany, modelářská hlína, dráty a náčiní pro modelování) vám budou k dispozici v našem výtvarném ateliéru!


 •  Počet lekcí v kurzu: 14
 • 1 lekce modelování trvá 2 hodiny
 • Podzim 2024: Každé UT 15:15 - 17:15
 • od 10.9. - 10.12.2024
 • Cena kurzu: 6.690 Kč
 • V ceně jsou zahrnuty veškeré pomůcky a materiály k modelování!
 • PŘIHLÁŠKY OTEVŘENY, ZABERTE SI SVÉ MÍSTO NA KURZU VČAS!

REZERVACE MÍSTA JE NUTNÁ - POKUD JE KURZ OTEVŘEN, VYPLŇTE PROSÍM PŘIHLÁŠKU

Upozorňujeme, že od roku 2024 již nebudou nadále možné náhrady zmeškaných lekcí, a to z organizačních důvodů. V případě, že student z vážných zdravotních důvodů zmešká více než 6 lekcí, pokusíme se poskytnout náhradu dle dohody a možností ateliéru. Děkujeme za pochopení.

Přihláška na kurz

Fotogalerie